RT Metropolis - шаблон joomla Окна

Kardovit Dağı - Kuzey Yüzü - Ana Kulvarı

 

P1100975
 Kardovit Zirvesi'nden bakış.

         Kaçkarlarda uzun süre geçirince artık iklim yabancı gelmemeye başlıyor. Güneşi çok fazla görememek problem olmaktan çıkıyor ve güzel hava algın değişiyor. Islaklık bir süre sonra rahatsızlık vermemeye başlıyor ya da en azından öyle sanıyorsun. Psikolojide  bir kavram vardır; kabullenilmiş çaresizlik. Sorundan kaçılamayacağını anladığında kişi  ya da zihin kaçma eğilimi göstermez. Ya  sağlıklı savunma mekanizmaları geliştirerek ruh sağlığını korur ya da çaresizlik duyguları içinde karanlığa sürüklenir.

 

Kaçkarlar' da temmuz ayında havanın düzelmesini, sisin kalkmasını ya da yağmurun durmasını beklemek nafile bir çabanın ötesine geçemez. Çaresizlik. Mesafelerin kısa gibi gelmesinin bir sebebi de bu olabilir. Sis ne kadar görmeni isterse - ki bu birkaç metre ile sınırlıdır-  o kadar görürsün. Belkide bu sebeple Yukarı Kavron Yaylası’ ndan (2500 m.) yeni bir rotayı izleyerek Kardovit (3810 m.) zirvesine ulaşmak düşüncesi çokta zor gelmemişti. İlerleyen saatlerde bu düşüncemizi destekleyecekti.

cizim  kardovit-topo 
 KARDOVİT KUZEY YÜZÜ ANA KULVARI  KARDOVİT-TOPO (ÇİZİM:TUNÇ FINDIK)

O gece de Yukarı Kavron’ daki birçok gecemiz gibi Yalçın Şahin’ in kusursuz ev sahipliği ve Firdevs Abla’nın lezzetli yemekleri ile geçti. Ahşap kulubede yaptığımız sıcak duş, iki haftadır kurumayan giysilerimiz içinde neredeyse küflenen derimizi temizledi, paslanan eklemlerimizi yumuşattı. Ahşap ve reçine kokan, sıcak  pansiyon güzel bir uykuyu bize hazırladı.

03:00’ da çalan alarmı ertelemek için telefonuma uzandım, ahşap zemin üzerine düşen telefonun sesi alarmdan daha etkili bir melodi sundu ve yumuşak yatağımda doğrulmamı sağladı. Gözlerimi açmadan, el yordamıyla ışığa uzandım. Parlayan ışık bir an için gözlerimi kamaştırdı. Işık, kamaşan gözlerime rağmen  karanlıkta ayağıma geçirmiş olduğum terliğin diğer tekine ulaşmamı sağladı. Tunç’ ta hızla yatağından doğruldu.

P1100922  P1100945 
Kardovit Kuzey Yüzü'nün altına yaklaşırken Kulvarda dikkatli tırmanış.


            -       “Günaydın.”

-        “Günaydın dostum,”  dedim.

-        “Friend seti.”

-         “Tamam, burda.”

-        “Sikkeler.”

-       “Ben aldım.”

-         “Kazma, krampon…”

-         ……….

Hala gözlerimiz yarı açık topladığımız tırmanış malzemelerimizin eksiksiz çıkmasına inanamıyorum. Aslında nasıl toplandığımızın ayrıntılarını da pek hatırlayamıyorum. Yalçın Abi bizi sıcak bir çorba ile uğurladığında saat planladığımız gibi 04:30’ du. Karanlık yayladaki hakimiyetinden vazgeçmemişti. Daha önce de dediğim gibi burada iklime ve şartlara uygun bir hareket tarzı benimsiyorsun.  Erken kalk, hızlı ol, öğlen olmadan zirveye ulaş…

Her yönüyle olumsuz hava şartlarına rağmen hızlı ve kararlı adımlarla sisin içine daldık. Geçen dakikalar boyunca yüzümüzü yıkayan sis hızla ayılmamızı sağladı. Duman  yavaşça gerilerde kalırken, yeni doğan güneşin ışınları bize göz kamaştırıcı oyunlar oynuyordu. Renkler hızla ortaya çıkıyor, yolu bize gösteriyordu. Kısa bir süre için yanlış yola girmemiz moralimizi bozmaya yetmedi. Hatta uzunca bir süre- neredeyse Alpin Derecelendirmeye bile etki edebileceğini düşündüğümüz- komar(bir cins dağ bitkisi) örtüsü üzerinde yürümemize rağmen rotanın altına oldukça hızlı bir şekilde ulaştık. Yol  boyunca birkaç kez ıslanan ayakkabımı çıkararak çorabımın suyunu sıktım. Elbetteki çorabı sıkmamın nedeni ıslaklıktan rahatsız olduğumdan değildi.(kabullenilmiş çaresizlik) Çorap su içinde yüzen ayaklarımda durmuyor, parmak uçlarıma kadar iniyordu.

Kardovit Kuzey Yüzü’ nün altında birçok dik ve güzel kulvar gözüküyordu. Birini seçerek ona doğru yükseldik. Kısa bir hazırlık yaparak, ayağımıza kramponlarımızı taktık, kazmaları da elimize aldık.

Oldukça güzel bir sohbetle, eğlenerek geldiğimiz bu noktada, bir anda, büyük bir gürültü ile sesimiz kesildi. Biz sustuk, kayalar konuştu. Dev kaya parçaları kar üzerinde hızlanarak aşağı düşüyordu. Metrelerce yükselerek havada korkunç sesler çıkarıyorlar, kayalara çarparak parçalara ayrılıyorlardı. Böyle geçen birkaç saniye içinde kayaların bu gövde gösterisini izledik. Kulvarın daha girişinde olmamız büyük bir tehlikeden bizi son anda kurtarmıştı. Her şey durduğunda riski değerlendirip, dikkatli bir şekilde devam etmeye karar verdik. Karda buna benzer bir durumun çok fazla tekrarlandığına işaret eden izlerin olmaması bizi biraz olsun rahatlattı. Sessiz, dinleyerek ve izleyerek yola koyulduk. Adeta siperden sipere, her an başlayacak topçu bombardımanını bekleyerek, hızlı ama dikkatli atış hattından çıkmaya çalıştık. Kulvarın genişleyip, taş düşme riskinin azaldığı üst kısımlara kadar sızma stratejileri dışında hemen hemen hiç konuşmadık. Görece tehlikenin azalmaya başlamasının ardından ise eğlenceli sohbetimize kaldığımız yerden devam ettik.

P1100947  P1100962 
 Kulvarda tırmanış.  Kulvar sonuna yaklaşırken.


              3810 metrelik zirve Kaçkarlar’ a farklı bir açıdan bakmamıza fırsat verdi. Kuzeydeki derin, uzun vadilerin içini dolduran sis, havanın ısınmasını fırsat bilerek yavaşça yukarılara doğru yükseliyordu. Daha  uzaklarda üzerinde mavi gökyüzünün yükseldiği, dalgalı, köpürmüş bir bulut denizi altına saklanmış Karadeniz olmalıydı. Güneyde, güneşin ışıldadığı Artvin' in yüksek düzlükleri üzerinde kar örtüsü hala kalkmamıştı. Gri ve beyaz karmaşası içinde, erimeye başlayan karlar arasında yarısı gözüken turkuaz mavisi Büyük Deniz Gölü güzel bir renk sunuyordu.   Zirvede verdiğimiz  kısa bir mola ile bu güzel kareleri önce hafızamıza sonra fotoğraf makinemize kazıdık. Güneşin ve güzel havanın tadını altımızda, vadilerin içinde kalan bulutlara bakarak çıkardık. 

P1100995   P1110014
Tunç-Emrah, arkada Kaçkar Dağı. İniş rotamız, Büyük Buzul.


            İnişi sert kar üzerinde Büyük Buzul’ dan hızla gerçekleştirdik. Kısa süre sonra yukarıdaki güzel havaya nispet yaparcasına vadiyi doldurmuş yoğun sisin içinde Yukarı Kavron Yaylası’ na ulaştık. Ve Şahin Cafe’nin güzel yemeklerine…

Kaçkarlarda geçirdiğimiz her anımızda, yardımlarını bizden esirgemeyen Yalçın Şahin’ e ve  Şahin Ailesi’ne sonsuz teşekkürler…

 

DAĞ- ROTA:  KARDOVİT DAĞI (3810 m.) KUZEY YÜZÜ ANA KULVARI (İLK ÇIKIŞ)

EKİP: TUNÇ FINDIK, EMRAH ÖZBAY

TARİH: 16 TEMMUZ 2013

ZORLUK: AD-, 300 METRE, 40-50 DERECE MAX. KAR-BUZ

SÜRE:   ROTA ALTINA (YUKARI KAVRON’DAN) 5 SAAT

            KULVARDA TIRMANIŞ 1 SAAT

            İNİŞ (BUZULDAN) 3 SAAT

            TOPLAM:9 SAAT

FOTOĞRAF GALERİSİ

Lütfen Yorum Yazın

0
Kabul Ediyorum.

Yorumlar (1)

  • Ziyaretçi (Kamil Konyalı)

    Keyifli bir gün ve tırmanış olmuş ,okuması da fotolar da çok güzel, tebrikler.


Turkish English French German Russian Spanish

Sitede Ara

Son Yorumlar

Ziyaretçi (Evren Hekimoğlu)
Işıklar içinde yat....Seni unutmayacağız.
Eiger Kuzey Duvarı in Web Site Makale
Ziyaretçi (ygtrsln)
bir kere ağzından olumsuz bir söz duymadım. sen nasıl iyi bir insansın. hatıramda hep tebessümle kal...
Eiger Kuzey Duvarı in Web Site Makale
Ziyaretçi (M. Gökmen Gungor)
Huzur içinde yat. Kimse seni unutmayacağız...
Eiger Kuzey Duvarı in Web Site Makale
Ziyaretçi (durukan)
Beyaz doruklardan mavi sulara... Ne diyeyim... Huzur içinde uyu kardeşim...
Eiger Kuzey Duvarı in Web Site Makale
Ziyaretçi (Mahir Koroglu)
Bu tırmanışın devamında da başarılar dilerim. Yolunuz açık olsun
Eiger Kuzey Duvarı in Web Site Makale

Destek

tdf off     

 

zirve off

iytu off

adb off